„Ha kimegyünk az utcára, akkor kő kövön nem marad”– megkapta az első komoly figyelmeztetést Brüsszel

„Ha kell, akkor az ősszel gépekkel fogunk begördülni Brüsszelbe” – fogalmazott a Magosz főtitkára.

Erre szokták mondani, hogy elfogadhatatlan.
Az Európai Bizottság által bemutatott javaslat a többéves keretköltségvetésre vonatkozóan (MFF) jelenlegi formájában nemcsak Magyarország, hanem számos más tagállam számára is elfogadhatatlan – jelentette ki Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter pénteken Brüsszelben.
A tárcavezető az EU-tagállamok uniós ügyékért felelős minisztereinek tanácskozására érkezve elmondta: véleménye szerint ez az előterjesztés ebben a formában „rövid időn belül el fog halni”, és az intézményeknek, valamint a tagállamoknak új alapokon kell majd újrakezdeniük a tárgyalásokat.
Bóka szerint bár a bizottsági javaslat számai részben már ismertek, a részletek elemzése továbbra is zajlik, hiszen – mint fogalmazott – „az ördög a részletekben rejlik”.
A miniszter úgy látja, a javaslatnak két egyértelmű nyertese van: Ukrajna és maga az Európai Bizottság. Előzetes számításaik szerint a költségvetés mintegy 20 százaléka közvetve vagy közvetlenül Ukrajnába áramlana, ami azt jelenti, hogy „minden ötödik adófizető eurói Ukrajnában kerülnének elköltésre”. A másik nyertes szerinte maga a bizottság, amely példátlan mértékű hatalmi és költségvetési koncentrációra törekedne. A testület emellett több mint kétezer új álláshely létrehozását tervezi az apparátuson belül, amelyek Ukrajna csatlakozási folyamatának felgyorsítását szolgálni lesznek hivatottak.
A javaslat ugyanakkor számos vesztessel is járna – tette hozzá –, köztük az európai mezőgazdasággal. A tervezet szerint jelentősen csökkennének az agrártámogatások, amelyeket a kohéziós alapokkal vonnának össze, „miközben a piacot vélhetően már a gyorsított csatlakozási pályán haladó ukrán mezőgazdaság számára készítik elő.” Felhívta a figyelmet, hogy a bizottság emellett megerősítené a jogállamisági feltételrendszert is, amely lehetővé tenné a tagállamok teljes uniós forrásainak gyors felfüggesztését. Bóka szerint ez az eszköz már eddig is politikai célokat szolgált, és a jövőben is így fogják alkalmazni, amit Magyarország nem tud elfogadni.
A miniszter újságírói kérdésre adott válaszában úgy vélte, nem helytálló az az állítás hogy Magyarország jelentős haszonélvezője lett volna a jelenlegi költségvetési ciklusnak. „A különböző kondicionalitási mechanizmusok miatt több forrás is felfüggesztésre került,
politikai nyomásgyakorlás és zsarolás céljából, amit nem lehet pozitívumként értékelni”
– jelentette ki. A költségvetés nagyságát (2000 milliárd euró) illetően elmondta: bár elsőre nagy számokról van szó, ezek folyó áron értendők, tehát nem tartalmazzák az infláció hatását. Emellett úgy véli a büdzsé 10-12 százaléka a korábbi helyreállítási alaphoz kapcsolódó hitel visszafizetésére és kamatterheire megy el, így a ténylegesen mozgósítható források jóval szerényebbek.
A legfontosabb kérdés szerinte az, hogy a tagállamok méltányos és objektív módon férnek-e hozzá a forrásokhoz,
és hogy ezek valóban olyan célokra kerülnek-e, amelyek segítik az Európai Unió előtt álló kihívások kezelését. A jelenlegi javaslat alapján ezt a miniszter nem látja biztosítottnak.
Bóka János megerősítette: Magyarország továbbra is azt az álláspontot képviseli, hogy az Európai Bizottságnak vissza kell térnie a költségvetési tervezőasztalhoz. „Ez az az üzenet, amit ma is elmondok a tanácsban” – fogalmazott.
Nyitókép: Ludovic MARIN / POOL / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
„Ha kell, akkor az ősszel gépekkel fogunk begördülni Brüsszelbe” – fogalmazott a Magosz főtitkára.
(MTI)
A nyitókép illusztráció. Fotó: Nicolas TUCAT / AFP